Być może słyszałeś już kiedyś o naszej wspólnocie. Od czasu do czasu wspomina się o nas gdzieś między ogłoszeniami kiedy organizujemy nasze wyjazdy a może nigdy o nas nie słyszałeś. Tak czy inaczej zapraszamy Ciebie do nas!

Kim jesteśmy?

Jesteśmy wspólnotą chrześcijańską dla młodzieży która ma polskie korzenie. Naszym pragnieniem jest by sakrament bierzmowania nie był dla młodzieży sakramentem pożegnania z kościołem i dlatego oferujemy “coś” dla tej młodzieży która się do tego sakramentu przygotowuje lub ten sakrament już przyjęła. Ważne jest by młodzi ludzie w dzisiejszych czasach i w tym społeczeństwie mogli się spotkać i swobodnie porozmawiać o problemach z którymi się zmagaja, o wierze i by mogli pogłębić swoja wiarę tymsamym spędzając czas ze swoimi rówieśnikami którzy również maja takie samo pochodzenie.

Jeśli czujesz ze czegoś w Twoim życiu brakuje, może się pobubiłeś i szukasz odpowiedzi, chciałbyś się zbliżyć do Boga i pogłębic swoją wiare to chcemy Ciebie zaprosić na kolejny PUKiS. Jezus Ciebie zaprasza ale od Ciebie zalezy czy odpowiesz Jemu tak!

Co robimy?

Nasza działalność jako PUKiS składa się głównie ze spotkań w formie obozów i różnych wyjazdów. Obozy mamy trzy lub cztery razy do roku. Pierwszy obóz jest na początku roku w styczniu lub na początku lutego. Drugi obóz zwykle jest pod koniec kwietnia lub na początku maja. Podczas wakacji nie ma obozów tylko są organizowane wyjazdy na różne imprezy międzynarodowe np Światowe Dni Młodzieży lub na jakieś rekolekcje i pielgrzymki. Po wakacjach czas na kolejny obóz pod koniec sierpnia lub na początku września i ostatni obóz mamy najczęściej pod koniec listopada lub na początku grudnia. Czasami uda nam sie gdzieś wyjechać pod koniec roku i razem przywitać Nowy Rok.

Podczas obozów jest czas dla Boga i dla ludzi. W programie jest zawsze coś dla duszy np Msze Św. i inne nabożeństwo w zależności od roku liturgicznego, pracę w grupach gdzie omawiany jest temat obozu. Zawsze jest okazja do spowiedzi i indiwidualnych rozmów z księżmi. Nie zapominamy również o wspólnej zabawie i integracji w formie “pogodnego wieczorka”.

Jesteśmy świadomi że pogłębianie wiary nie kończy się na działalności obozowej dlatego każdy związek który podlega pod PUKiS działa również lokalnie mając spotkania formacyjne.

O organizacji PUKiS

PUKiS, Związek Polskiej Młodzieży Katolickiej w Szwecji, powstał w 1989 lecz został zatwierdzony dopiero dwa lata pózniej, w 1991 po pierwszym zebraniu rocznym. PUKiS jest organizacją która podlega pod SUK (Szwedzka Młodziez Katolicka) która wspiera nas finansowo i dzięki której mogą się odbywać nasze obozy. Obecnie do PUKiSu należą trzy duże związki lokalne: “Polonica” w Malmö, “PUK” w Göteborgu i “Emmaus” ze Sztokholmu. Każdy z tych związków ma swoja działalność.

PUKiS ma swój własny zarząd który się spotyka kilka razy do roku by ustalić jak mamy działać. Nie dało by się oczywiście bez naszego opiekuna duchownego którym od 2010 roku jest Ks. Paweł Drążyk SDB.


Tak więc – jeśli chcesz doświadczyć Boga, zawalczyć o Jego uwagę, motywacje oraz błogosławieństwo, spotkać ludzi, którzy tworzą tę wspólnotę dochodząc każdy swoją własną ścieżką do wspólnego Celu, jesteśmy na Ciebie otwarci. Bo Wspólnota to miejsce, które łączy… z Bogiem, i z ludźmi.